Aydınlatma, Elektrik Malzemeleri

Marka

Fiyat Aralığı

-

Değerlendirme Puanı

Materyal

Renk

Ücretsiz Kargo

Satıcı Puanı

2506 ürün
KARGO BEDAVA
KARGO BEDAVA
KARGO BEDAVA

S107 Mini Exit

(0)
282,99 TL
KARGO BEDAVA
KARGO BEDAVA
KARGO BEDAVA
KARGO BEDAVA

2m 10 Ledli Işık

(0)
172,99 TL
KARGO BEDAVA
1 / 42
...

Aydınlatma, Elektrik Malzemeleri

Günlük hayatta yaşam alanımızı ışıklandırmak için aydınlatma ürünlerinin pek çok farklı modeli kullanılabilir. Yatak odasında göz yormayan aydınlatmalar, farklı renk değişkenleri ile ortama enerji veren modeller ya da doğal ışığa yakın modeller ile çalışma performansını yükseltebilecek birden fazla aydınlatma seçeneği bulunmaktadır. Teknolojik gelişmeler ile gelişen elektrik aydınlatma malzemeleri ve modelleri tekdüzelikten sıyrılmamızı sağlamaktadır. Aydınlatma malzemeleri ortamı ışıklandırmanın yanı sıra dekoratif olarak da ortamı tamamlayıcı özellikler taşımaktadır.

Aydınlatma Malzemelerinin Ortama Uyumu

Aydınlatmanın yapılacağı ortama göre uygun ürünün seçilmesi dikkat edilmesi gereken en önemli unsurdur. Örneğin, dış mekanda kullanılacak aydınlatmaların peyzaj ve bahçe aydınlatma modelleri içerisinden seçilmesi gerekir. Ağaç feneri, karo veya sarkıt gibi modeller hem bahçe aydınlatmanızı sağlar hem de dekoratif olarak ortama estetik bir görüntü kazandırır. Fener ya da led projektör gibi modeller ise yüksek ışık gücüyle görüş açısını arttırarak ortamı aydınlatır. Bir diğer aydınlatma modeli olan solar aydınlatma ile gün ışığından faydalanarak elektrik üretebilirsiniz. Güneş enerjili aydınlatma daha çevreci ve ucuz şekilde elektrik üreterek aydınlatma sağlamanıza yardımcı olur. İç mekan aydınlatmalar kullanılacak odaya göre farklılık gösterir. Çalışma odası, mutfak gibi alanlar için sarı ya da beyaz ışıklı aydınlatmalar en çok tercih edilen ışık renkleridir. Bu alanlarda avize, abajur ve lambader gibi modeller ile şık ve estetik görünüm tamamlanabilir. Avizeler kullanımı en yaygın aydınlatma ürünü olması ile birlikte avize elektrik malzemeleri bulunması kolay parçalardır. Abajur ve lambader çoğu zaman karıştırılan birbirine yakın ürünlerdir. Lambaderler, daha çok salon ve oturma odasında kullanılan uzun ayaklı yapıdaki aydınlatma modelleridir. Abajur ise çalışma odası ya da masa üstü gibi alanlarda kısa boylu yapısı ile sınırlı ışık yayma özelliği olan aydınlatma modelidir. Yerden tasarruf etmek için spot aydınlatma, armatür ve gömme aydınlatma gibi modeller tercih edilebilir.

Doğru Aydınlatma Ürünü Nasıl Seçilir?

Aydınlatma ürünlerini seçerken dikkat edilmesi gereken iki önemli unsur bulunmaktadır. Bunlardan ilki kullanılacak ortama göre uygun modelin seçilmesidir. Ev, ofis ya da cafe gibi iç mekan alanları için kullanılan ürünler daha tasarım ve estetik odaklı modellerdir. Bahçe, tekne ya da gemi gibi alanların daha büyük ve etkili aydınlatmalara ihtiyacı vardır. Dikkat edilmesi gereken ikinci unsur ise kullanılan ampul gücüdür. Her elektrikli aydınlatma ürünü kullanılan ampul gücüne göre ışığı farklı yaymaktadır. Akkor ampul, halojen ampul, tasarruflu ampul ve led ampul olarak 4 çeşit ampul türü vardır. Bunların içinde en kullanışlı ve verimli olanı led ampuldür. Led ampuller yarı iletken yapıdadır. Bununla birlikte en fazla enerji tasarrufu sağlayan aydınlatma türüdür.