Derin Dondurucu

Fiyat Aralığı

-

Değerlendirme Puanı

Ücretsiz Kargo

Satıcı Puanı

0 ürün
1 / 0

Derin Dondurucu

Derin dondurucu, yiyecek ve içeceklerin bozulmadan tüketim ömrünü uzatan beyaz eşya ürünüdür. Gündelik hayatta taze besin tüketirken yiyeceklerin kullanım ömrüne dikkat edilir. Besinlerin kullanım ömrü kısaldıkça tüketilmesi zorlaşır. Bu gibi durumlarda besinleri derin dondurucuda muhafaza etmek kaçınılmaz olur. Derin dondurucular pek çok model ve büyüklükte üretilerek saklama alanı yaratır. Sıcaklığı belirli bir seviyede tutarak gıdaların kullanım ömrünü uzatır.

Derin Dondurucu Modelleri

Derin dondurucular, sandık tipi derin dondurucu ve dikey tip derin dondurucu olarak iki farklı modelde üretilmektedir. Dikey model derin dondurucuların arasında 7 çekmeceli derin dondurucular, iç hacim genişliği ile saklama alanı ve düzenleme açısından oldukça kolaylık sağlar. İhtiyaç olarak bu kadar büyük modele gerek yok ise 3 çekmeceli derin dondurucu gibi ara modeller, hem işlevselliği ile hem de kullanım kolaylığı açısından tercih edilebilir. Sandık tipi derin dondurucuların ise çekmecesi yoktur. Bu modellerde tek ya da iki kapak bulunur. Sandık tipi derin dondurucular 250 litreden başlayarak 450 litreye kadar hacim genişliği sağlar. İç hacmi genişliği sayesinde besinler istenildiği şekilde istiflenebilir. Çekmeceli derin dondurucular çekmece boşluklarından dolayı belirli bir alan kaybı yaratırken, sandık tipi derin dondurucular da alandan tasarruf edilebilir. Tüm beyaz eşyalarda olduğu gibi derin dondurucular da, tasarruf ve enerji verimliliği açısından modellere ayrılır. Derin dondurucularda enerji sınıfı, tüm beyaz eşyalarda olduğu satın alma kararını doğrudan etkiler. A enerji sınıfının içinde A+++ derin dondurucular, enerji tüketimini minimum seviyede tutarak yüksek enerji verimliliği sağlar.

Derin Dondurucu Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Derin dondurucu modelinize göre saklama koşulları değişkenlik gösterir. Satın alındıktan sonra yapılması gereken ilk işlem kullanma kılavuzunu okumak olmalıdır. Derin dondurucu besinlerin tazeliğini -18 derecede en iyi şekilde muhafaza edebilir. Bu yüzden dolap derecesini ayarlayıp soğuma işlemini başlatabilirsiniz. No-frost derin dondurucular kar ve buzlanma oluşmasına engel olurken, besinlerin saklama ömrünü uzatır. Yiyeceklerin hava geçirmeyecek saklama poşetlerine ya da kaplara konulması da önemli faktörlerden biridir. Ancak sıvı besinler donma sırasında genişler. Saklama işlemi için kullanılacak kap ona göre seçilmelidir. Derin dondurucuya konulan yiyecekler kuruduğunda ve hava aldığında derin dondurucu yanığı ortaya çıkar. Derin dondurucu yanığı besinlerin tadına, kokusuna ve görüntüsüne zarar verebilir. Bunun için yapmanız gereken doğru buzluk poşetleri ve kapları kullanmak olacaktır. Poşetin ya da kabın içinde hava kalırsa, nem o hava kanallarından gıdalara ulaşıp ve zarar verebilir. Derin dondurucuda her besinin saklama ömrü farklılık gösterir. Et ve benzeri gıdalar 6 aya kadar saklanabilirken, sebzeler türüne göre 12 aya kadar saklanma imkanı sunar. Derin dondurucu fiyatları modele, hacme ve enerji sınıfına göre farklılık gösterir. Satın aldıktan sonra uzun yıllar kullanım imkanı sağlar. Derin dondurucu kullanım ömrü ve verimini arttırmanın en etkili yolu, kapağının uzun süre açık kalmaması ve doğru şekilde kapandığından emin olmaktır.