Televizyon

Alt Kategoriler

Fiyat Aralığı

-

Değerlendirme Puanı

Ücretsiz Kargo

Satıcı Puanı

0 ürün
1 / 0

Televizyon

Yeni Nesil Televizyon Çeşitleri ve Özellikleri

Günümüzün teknolojisi sayesinde pixel oranları gelişen televizyonlar, artık çok daha canlı renklere sahip. Ayrıca bağlantı ve farklı kullanım alanları açısından incelediğimizde ise pek çok özelliği beraberinde sunuyorlar. İnternete, fotoğraf makinelerine ve bilgisayarlara bağlayabildiğimiz yeni nesil televizyon modellerini ve son teknolojileri kategorimizden takip edebilir, isabetli seçimler yaparak seyir kalitenizi artırabilirsiniz. Günümüzde üretilen panel teknolojileri, geçmişteki tüplü televizyonların aksine çok daha hafif ve ince modellere ulaşabilmemize katkı sağladı. Aydınlatma panellerinde kullanılan led ışıklar sayesinde ise bugün dilediğimiz incelikteki televizyonlara ulaşabiliyoruz. OLED televizyon panelindeki pikseller, ışık ve rengi kendi üretebildiği için harici ışık kaynağına ihtiyaç duymaz. Böylelikle bize gerçeğe çok yakın görüntüler verir. Kavisli ekrana sahip Curved televizyon modelleri ise normal ekranlarda genişlik arttıkça yaşanan görüntü kayıplarını önler. Ayrıca aynı boyuttaki düz ekranlara göre daha büyük görüntü verir ve aynı zamanda daha geniş izleme açısı sunar. QLED televizyonlar, LED TV kategorisinde yer alan ve görüntü kalitesini artırmak için kuantum noktaları kullanan modellerdir. Fakat üstte belirttiğimiz OLED televizyonlar gibi kendi ışıklarını oluşturmazlar. Parlaklık ve renk QLED modellerde daha belirgin ve canlıdır. Siyah renk tonlamaları gerçeğe daha yakın, detaylar daha belirgin ve derinlik daha fazladır. 3D televizyonlar sayesinde ise özel gözlüğünüzü kullanarak 3 boyutlu sinema keyfini yaşam alanlarınıza taşıyabilirsiniz.

TV Ekran Boyu Nasıl Seçilir?

Her ekran boyutu farklı izleme mesafesi gerektirir. Örneğin; 55 inçlik televizyonu, minimum 2 metrelik mesafeden izlemelisiniz. Bu mesafenin altına düştüğünüzde televizyonunuzdaki pikseller olması gerektiğinden daha fazla belirginleşir ve izleme kaliteniz bozulur. Tam tersi durumda, 55 inçlik televizyon için 4 metre mesafenin üzerine çıktığınızda ise detaylar bulanıklaşır ve televizyonunuzun boyutu size küçük gelmeye başlar. Ayrıca televizyonunuzu çok yakından izlerseniz, gözünüz görsel bütünlüğü kaybedebilir. Dolayısıyla ekran üzerindeki hareketleri takip edebilmeniz zorlaşır ve seyir konforunuz bozulabilir.

TV Çözünürlüğü Hakkında Yararlı Bilgiler

Piksel, ekranlardaki en küçük görüntü parçasının ismidir. Piksel değerlerinin yatay ve dikey şekilde çarpılmasıyla da çözünürlük değerini buluruz. Çözünürlükle doğru orantılı şekilde piksel sayısı da artar. HD, FULL HD, 4K, 8K ve Ultra HD gibi değerler ise günümüzdeki çözünürlük çeşitleridir. HD (720P), yüksek çözünürlük anlamına gelir. En düşük HD ekran 1280x720 pikselden oluşur. Full HD (1080P), tam yüksek çözünürlük anlamına gelir ve HD çözünürlüğün yaklaşık 2 katı piksele sahiptir. En düşük Full HD ekran ise 1920x1080 pikselden oluşur. Ultra HD (4K), FULL HD özelliğin yaklaşık 4 katı çözünürlüğe sahiptir. Yatay değerde yaklaşık 4.000 piksele sahip olduğu için 4K ismini alır. 4K monitörler yaklaşık 8 milyon piksele sahiptir. En düşük 4K ekran 3840x2160 pikselden oluşur. LG, Samsung, Philips, Sony, Vestel, Grundig, Seg, Axen ve TCL markalı televizyonları, Op1001.com adresinden güvenle satın alabilirsiniz.